Pamięć Świata w cyfrowej epoce digitalizacji i archiwizacji – 26-28 września 2012, Vancouver, Kolumbia Brytyjska, Kanada

UNESCO zamierza zorganizować międzynarodową konferencję w dniach od 26 do 28 września 2012 w Vancouver (BC) w Kanadzie.

Cele konferencji:

 • zbadanie głównych kwestii dotyczących ochrony zasobów cyfrowych dziedzictwa dokumentalnego
 • opracowania strategii, które przyczynią się do zwiększenia ochrony zasobów cyfrowych i pomagają zdefiniować metodologii wdrażania, które są odpowiednie, w szczególności, dla krajów rozwijających się.

Konferencja zgromadzi specjalistów z sektora dziedzictwa, jak również ich zakres władzy, branży IT, praw autorskich i inne zainteresowane strony do oceny obecnych polityk w celu zaproponowania praktycznych zaleceń, aby zapewnić stały dostęp do cyfrowych dziedzictwa dokumentalnego.

Chociaż wiedza jest dziś przede wszystkim tworzona i dostępna za pośrednictwem mediów cyfrowych, które są bardzo ulotne, a jej zniknięcie może prowadzić do zubożenia ludzkości. Pomimo przyjęcia Karty UNESCO w sprawie zachowania dziedzictwa cyfrowego w 2003 roku, wciąż jest niewystarczająca świadomość ryzyka utraty zasobów cyfrowych dziedzictwa kulturowego.

Informacja cyfrowa ma wartość ekonomiczną jako źródło wiedzy. Odgrywa ważną rolę w krajowym zrównoważeniu rozwoju.

Coraz częściej, twórczość osobisty, dane rządowymi i informacje handlowe są tworzony wyłącznie w formie cyfrowej.
Cyfrowe krajowe aktywa stanowią ogromne bogactwo każdego kraju i społeczeństwa. Zniknięcie tego dziedzictwa może zagrażać gospodarce oraz kulturowemu zubożeniu oraz utrudnić rozwój wiedzy.

Zapewnienie ciągłości cyfrowych treści wymaga szeregu prawnych, technologicznych, społecznych, finansowych przeszkód do przezwyciężenia. Mamy nadzieję, że konferencja przyczyni się do:

 • Wprowadzenie konkretnych inicjatyw związanych z zasobów cyfrowych oraz promowanie dostępu do dokumentacji dziedzictwa poprzez cyfryzację;
 • modernizacji lub zmiany Karty UNESCO w sprawie zachowania dziedzictwa cyfrowego;
 • identyfikacji ram prawnych, które ułatwiałyby długoterminowej ochrony zasobów cyfrowych;
 • Porozumienie w sprawie promocji czy rozwoju standardów wymiany;
 • definicja odpowiednich ról zawodowych, naukowców, przemysłu i rządów w rozwiązywaniu różnych problemów i modelu współpracy.

1 Komentarz

 1. Jan Niepora says:

  Konferencja i dyskusja w tym temacie jest bardzo wskazana.

  Stoimy przed nie lada wyzwaniem w tej dziedzinie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Powered by WordPress Realizacja Agencja Arormat & NETS