poniedziałek, 23 października 2017r.

Program

Kultura – Pamięć – Tożsamość. IV MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA PROGRAMU UNESCO PAMIĘĆ ŚWIATA

Warszawa, 18-21 maja 2011

ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE

(Plac Zamkowy 4, Warszawa)

Środa, 18 maja: Inauguracja Konferencji

18:00-21:30 Uroczystość otwarcia konferencji

– Powitanie w imieniu organizatorów konferencji

– Wystąpienie inauguracyjne – Rajmohan Gandhi (Indie): „Pamięć zróżnicowana a świat współczesny”

– Wystąpienie programowe – Roslyn Russell (Międzynarodowy Komitet Doradczy Programu UNESCO Pamięć Świata, Australia)

– Prezentacja założeń konferencji – Wojciech Fałkowski (Polska)

– Recital fortepianowy utworów Fryderyka Chopina

-Koktajl powitalny wydawany przez Pana Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej

CENTRUM NAUKI KOPERNIK

(ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa)

Czwartek, 19 maja: Kultura

8:30-9:30 Rejestracja uczestników

9:30-13:00 Posiedzenie plenarne (Audytorium, parter)

RÓŻNORODNOŚĆ KULTUROWA, DZIEDZICTWO NIEMATERIALNE: ZWIĄZKI Z PROGRAMEM PAMIĘĆ ŚWIATA

prowadzenie: Roslyn Russell (Australia)

– „Zniszczone dziedzictwo: przykład Polski” – Andrzej Biernat (Polska)

– „Historia mówiona” – Kay Raseroka (Botswana)

10:30-11:00 Przerwa na kawę

– „Program Pamięć Świata na tle innych projektów międzynarodowych” – Britta Rudolff (Niemcy), Arleen Seed (Bank Światowy)

Dyskusja

13:00-14:30 Obiad

14:30-17:30 Sesje równoległe (Sale konferencyjne, I piętro)

– „Opinie z różnych stron świata: jak powinien wyglądać Program Pamięć Świata z perspektywy poszczególnych regionów?” – panel dyskusyjny, prowadzenie: Joie Springer (UNESCO); Suh Kyung-Ho (Korea Południowa), Mandy Gilder (RPA), George MacKenzie (Wielka Brytania), Nada Moutassem Itani (Liban), Ximena Cruzat Amunátegui (Chile)

– „Nowe emocje, stare dokumenty (nowe spojrzenie na ważne wydarzenia historyczne; prywatne historie jednostek uratowane od zapomnienia)” – panel dyskusyjny, prowadzenie: Andris Vilks (Łotwa); Dobrochna Kałwa (Polska), Maria Paz Vergara (Chile), Andris Vilks (Łotwa), Belina Capul (Filipiny)

– Listy Programu Pamięć Świata: Jakie jest ich znaczenie? Jakie możliwości oferują? W jaki sposób przygotowywać nominacje? – warsztaty, prowadzenie: Ray Edmondson (Australia); Joie Springer (UNESCO), George Boston (Wielka Brytania), Ray Edmondson (Australia) Jan Bos (Holandia), Jan Lyall (Australia)

15.30-16.00 – Przerwa na kawę

19:00 Koktajl wydawany przez Przewodniczącego Krajowego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata (Restauracja Belvedere, ul. Agrykoli 1 Warszawa)

Piątek, 20 maja: Pamięć

9:30-13:00 Sesje równoległe (Sale konferencyjne, I piętro)

– „Formalny status Programu Pamięć Świata (dokument ustanawiający standardy; wkład państw członkowskich UNESCO; ograniczenia prawne)” – panel dyskusyjny, prowadzenie: David Leitch (Wielka Brytania); Alissandra Cummins (Barbados), Ray Edmondson (Australia), Władysław Stępniak (Polska), David Leitch (Międzynarodowa Rada Archiwów, Wielka Brytania), Abdelaziz Abid (Tunezja)

– „Instytucje pamięci (muzea, archiwa, biblioteki), ich rola i wpływ społeczny” – panel dyskusyjny, prowadzenie: Jonas Palm (Szwecja); Lothar Jordan (Niemcy), Jack Lohman (Wielka Brytania), Jussi Nuorteva (Finlandia), Helena R. Asamoah-Hassan (Ghana), Tomasz Makowski (Polska)

– „Odtworzenie zniszczonego i rozproszonego dziedzictwa” – panel dyskusyjny, prowadzenie: Barbara Berska (Polska); Charles Kecskeméty (Francja), Barbara Berska (Polska), Dietrich Schüller (Austria), Hennadii Boriak (Ukraina), Anna Czajka (Polska)

11.00-11.30 Przerwa na kawę

13:00-14:30 Obiad

14:30-17:30 Posiedzenie plenarne (Audytorium, parter)

NOŚNIKI PAMIĘCI, ZAPOMNIANA HISTORIA, PAMIĘĆ UTRACONA

prowadzenie: Ellen Tise (Republika Południowej Afryki)

– „Pamięć zbiorowa a percepcja przeszłości – uniwersalne modele, indywidualne doświadczenie” – Ashis Nandy (Indie)

– „Pamięć przeszłości we współczesnym świecie: pamięć pomimo zniszczeń, formy zachowania pamięci społecznej” – Wojciech Fałkowski (Polska)

15:30-16:00 Przerwa na kawę

– „Dokumenty jako zabytki” – Eric Ketelaar (Holandia)

– Dyskusja

17:30-21:00 Wizyty w warszawskich instytucjach dziedzictwa dokumentalnego

Sobota, 21 maja: Tożsamość

9:00-11:00 Posiedzenie plenarne (Audytorium, parter)

PAMIĘĆ DLA PRZYSZŁOŚĆ

prowadzenie: Lothar Jordan (Niemcy)

– „Światowa Biblioteka Cyfrowa” – John Van Oudenaren (USA)

– „Europeana: kultura łączy społeczeństwo” – Harry Verwayen (Europeana)

– „Młodzież a przeszłość: wartości i wiedza istotne z punktu widzenia przyszłych pokoleń” – Jacqueline Costa-Lascoux (Francja)

– Dyskusja

11:00-11:30 Przerwa na kawę

11:30-13:00 Sesje równoległe (Sale konferencyjne, I piętro)

– „Regiony kulturowe: wspólne dziedzictwo przeszłości, wspólna sprawa” – panel dyskusyjny, prowadzenie: Alissandra Cummins (Barbados); Hennadii Boriak (Ukraina), Alphonse Bartson Umuliisa (Rwanda), Alfadoulou Abdoulahi (Mali), Ximena Cruzat Amunátegui (Chile)

– „Jak przenieść przeszłość w przyszłość? Historia a kolejne pokolenia” – panel dyskusyjny, prowadzenie”: Suh Kyung-Ho (Korea Południowa); Jan Bos (Holandia), Robert Kostro (Polska), Sarah Choy (Hong Kong), Piotr Skrzypczak (Polska)

– „Uzupełnienie do wytycznych w sprawie zachowania dziedzictwa cyfrowego” – warsztaty, organizator: Holenderski Komitet ds. UNESCO, prowadzenie: Marco de Niet (Holandia); Carlos A. S. Ditadi (Brazylia), Mbhazima Makhubele (RPA), Nikodem Bończa-Tomaszewski (Polska)

13:00-14:30 Obiad

14:30-17:00 Sesja plenarna (Audytorium, parter)

PODSUMOWANIE I ZAMKNIĘCIE KONFERENCJI

prowadzenie: Andrzej Biernat (Polska)

– Przedstawienie wniosków przez sprawozdawcę

– Przyjęcie dokumentu końcowego

– Zamknięcie konferencji

17:00-18:00 Wydawanie certyfikatów uczestnictwa w konferencji

20:00 Kolacja pożegnalna wydawana przez Pana Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej (Restauracja Endorfina Foksal, ul Foksal 2 Warszawa)

Szukano nas pod następującymi frazami:

program konferencji wzór

Dodaj komentarz

Powered by WordPress Realizacja Agencja Arormat & NETS